Já chci psa.... tak nějak to vždy začíná,

ale než se doopravdy rozhodnete psa si pořídit, zvažte několik velmi důležitých okolností :

 .... Vždy mějte na paměti, že pes se dožívá určitého věku. Délka života psa závisí na plemenu a vliv na ni má prostředí a podmínky v jakých žije, dále zdravotní dispozice a spousta dalších faktorů. Vezmeme- li v potaz, že se pes průměrně dožívá 12let, znamená to, že byste měli uvažovat dopředu cca v takovém časovém horizontu.  Tím, že si psa pořídíte, berete na sebe velkou odpovědnost, která bude trvat po celou dobu jeho života.

                                            

Štěně stejně jako dítě se musí vychovat, budete mít na něj tolik času, aby ste si s ním nepořídili větší starost, než radost?

Počítejte s tím, že se Vám zvýší náklady, nejde jen o tu prvotní pořizovací cenu pejska, ale myslete na to, že budete pravidelně nakupovat krmení,  budete potřebovat základní výbavu ( - obojek, vodítko, náhubek, pelíšek, misky, hračky, .....) V každé obci se ročně platí tzv. poplatek ze psa. Počítejte s náklady na veterinární péči.

 

Jaký by se pro mě hodil?

.... to je otázka, kterou by si měl každý, kdo uvažuje o pořízení pejska, položit.  Nepodléhejte módním vlivům, uvažujte rozumně. Pes je živá bytost, ne módní doplněk, psa nemůžete  po sezoně odložit do skříně. 

  Ne nadarmo se říká : Jaký pán, takový pes! Jste-li člověk, který příliž neholduje pohybu, nepořizujte si psa, který pohyb vyžaduje. naopak to platí samozřejmně také. Bydlite-li v malém bytě, nepořizujte si psa velkého vzrůstu, on také potřebuje svůj životní prostor. Zvažte opravdu dobře pořízení psa, jste-li maximálně pracovně vytíženi, nebo musíte pracovně často cestovat. Bydlíte-li sami, uvažujte máte-li se  na koho obrátit, pokud například onemocníte a budete pořebovat pomoc s venčením.