Informace pro členy, dobrovolníky a přátele

- Je září, měsíc chlupů!!! Nezapomínejte česat, česat, česat....

Krásná a také zdravá

Péče o psí srst je důležitá nejen proto, aby pes měl krásnou, hladkou, čistou srst bez stop plstnatění. Jde tu také o zdraví zvířete. Srst psa, které se pravidelně věnujeme, rovná se zdravá srst bez parazitů.
Zvláště psi s dlouhou a hedvábnou srstí potřebují, abychom je každý den (běžně i dvakrát denně) česali. Ale také ostatním jedincům dělá masírování a prokrvování kůže – ke kterým při této činnosti dochází – dobře. Sami nastavují krk nebo bříško, hned jak uvidí hřeben či kartáč. I když je to pracná záležitost, a zvlášť náročná na naši trpělivost, může se pročesávání chlupů stát příjemným rituálem, který podporuje vzájemný vztah se zvířetem. Samozřejmě jsou psi, kterým česání zrovna dvakrát "nevoní". Ale i na ně se dá vyzrát, aby vypadali "k světu".
K základnímu kosmetickému arzenálu každého psa patří řídký kovový hřeben, s mezerou mezi silnými zuby asi 2 mm, zaoblenými hroty a bočními hranami, u nichž nehrozí případné poranění kůže. Pro psy s jemnou srstí volíme řidší hřeben. Další pomůckou je kartáč (štětinový, hladicí), který má mít tak dlouhé štětiny nebo výstupky a hroty, aby pronikly až na kůži, jinak kartáčování nemá ten správný efekt.

Když pes líná

Psí srst tvoří dva hlavní typy chlupů – hrubší pesíky a četnější, kratší a měkčí podsada. Chlupy rostou z vlasové cibulky do optimální délky, pak se jejich růst zastaví. Časem staré chlupy vypadávají a nahrazují je nové.
K nápadnému vypadávání srsti – línání - dochází u většiny plemen (mimo pudlů a některých teriérů, kteří nelínají) v době střídání ročních období, tedy na jaře a na podzim. Trvá asi čtyři až šest týdnů a během dalších čtyř měsíců psovi naroste nová srst. Vypadávání chlupů probíhá postupně od zadní části těla dopředu, takže nevznikají holá místa. V této době o psí srst pečujeme každý den.
Nápadné vypadávání lze pozorovat zvláště u psů chovaných venku, kterým se přes zimu vytvoří hustá srst a na léto vylíná. Ale i psi chovaní v bytě ztrácejí v tomto období chlupy "ve velkém". Udržet doma vzorný pořádek, pokud s námi čtyřnohý kamarád sdílí domácnost, je nadlidský výkon, zvláště týká-li se to zmíněných dlouhosrstých plemen. Ale pozor, i krátkosrstá plemena dokážou naši pořádkumilovnou duši pěkně potrápit. Pokud si někdo chce pořídit dalmatina nebo boxera proto, že má krátké chlupy a "nenadělá" takový nepořádek, měl by vědět, že to zas tak dobré kritérium výběru není. Jejich tvrdé a pružné chlupy se zapichují do koberců a potahů jako jehličky, takže i výkonný vysavač může mít s jejich odstraněním problémy.
A vracíme se na úvod. Pokud budeme psa – ať už dlouho nebo krátkosrstého – denně česat, bude nejen dobře vypadat, ale my budeme mít o něco méně vytahané ruce od věčného uklízení jeho chlupů.

zdroj: www.planetazvirat.cz